Aller au contenu
Accueil » 10 nejlepších organických hnojiv z domácích prostředků

10 nejlepších organických hnojiv z domácích prostředků

    Tajemství krásné a svěží ekologické zahrady spočívá v použitém hnojivu. Všechny typy ekologického zahradničení jsou založeny na zcela přírodních hnojivech, která je v našich běžných obchodech s potravinami obtížné až nemožné sehnat. Ta, která lze na pultech sehnat, jsou drahá, a přestože jsou na obalu označena « bio », o jejich obsahu se nic nedozvíte. Nejbezpečnější cestou k ekologickému zemědělství je vyrobit si vlastní přírodní organické hnojivo. Tato možnost je snadná a levná, protože použijete komponenty, které již máte někde doma. Pro začátek se podívejme na základní prvky, které tvoří dobré hnojivo, a také na stopové živiny potřebné pro « specializovanější » výživu rostlin.
    1. Recept na hnojivo
    Pokud nejste zahrádkářský « mimozemšťan », pravděpodobně jste na etiketě většiny hotových hnojiv viděli tři písmena. Pokud nevíte, co znamenají, tady je vysvětlení: písmena označují obsah dusíku, fosforu a draslíku neboli S-P-K. V případě, že se jedná o hnojiva, která jsou určena k hnojení, je nutné je použít.Tyto tři životně důležité živiny jsou potřebné pro silný růst nadzemních rostlin, vývoj kořenů a celkové zdraví rostlin. Trojici S-P-K si můžete dobře zapamatovat, když si ji spojíte s frází « nahoru, dolů a všude kolem ». Uvědomění si těchto tří hlavních složek je důležité pro vytvoření dokonalé výživy pro vaši zahradu.
    2. stopové prvky
    Přestože směs S-P-K obsahuje základní prvky pro vývoj rostliny, rostliny nemohou žít pouze z nich. Existuje 13 dalších chemických prvků, které přispívají ke zdraví a produktivitě vaší zahrady. Kromě těchto základních živin (dusíku, fosforu a draslíku) potřebují všechny rostliny 3 sekundární minerální prvky, a to následující: Vápník (Ca), hořčík (Mg) a síru (S). Během fotosyntézy vaše rostliny využívají sluneční světlo k rozkladu vody a oxidu uhličitého na vodík (H), kyslík (O) a uhlík (C) – tři neminerální živiny, které přeměňují na potravu. Naproti tomu nezbytné mikroživiny, které musí rostlina nasávat z okolní půdy, jsou: měď (Cu), bór (B), železo (Fe), chlorid (Cl), mangan (Mn), molybden (Mo) a zinek (Zn).Které z těchto minerálů je třeba použít v hnojivu na míru, závisí do značné míry na typu vaší půdy. Kyselé půdy (s nízkým pH), například ty s vysokým obsahem jílu, bývají velmi chudé na makroživiny (N, P, K, Ca, Mg a S), zatímco alkalické půdy (s vysokým pH) mají obecně nedostatek mikroživin (B, Cu, Fe, Cl, Mn, Mo a Zn). Zahradní půdy s neutrálním pH mezi 6,0 a 6,5 však obecně obsahují vyvážené množství obou skupin živin potřebných pro zdravý život rostlin. Pokud tedy potřebujete pomoci s posouzením kvality vaší půdy, odeberte vzorek a nechte jej otestovat.
    3. Hnojivo pro rajčata
    Ze všech rostlin, které žijí na vaší zahradě, má rajčata nejraději vápník! Vzhledem k tomu, že nadměrný růst listů brání kvetení a tvorbě plodů, rostou tyto rostliny nejlépe, když jim v rané fázi nabídnete zdravé množství dusíku. Můžete zkusit použít králičí hnůj pro rychlou a snadnou dávku N! Jakmile se vaše rajčata dobře ujmou, můžete přejít na hnojivo s vysokým obsahem fosforu a draslíku, ale nízkým obsahem dusíku. Rajčatům také velmi prospívá hořčík a při hojném doplnění tohoto sekundárního minerálního hnojiva vytvářejí sladce chutnající plody.4. hnojivo pro růže
    Dokonalá růžová zahrada je snem každého pilného růžaře. Tento sen však může být poměrně obtížné uskutečnit, protože růže vyžadují « nerozdělenou pozornost », která zahrnuje: včasné pletí, prořezávání, ochranu proti škůdcům, výchovu a samozřejmě krmení. Správně zvolené hnojivo pro růže tak může mít obrovský vliv na vzhled a množství květů, které vaše keře každoročně vyprodukují. Pokud potřebujete trochu pomoci s vyvážením výživy vašich růží, přečtěte si některé z našich předchozích článků o domácích hnojivech a vyzkoušejte je.
    5. upcyklace hnojivVe všech domácnostech se běžně vyskytují předměty, které jsou mnohem lepší potravou pro rostliny než plniče odpadkových košů. Až se příště budete chystat vyhodit tyto předměty do koše, zamyslete se nad tím, zda jimi místo toho nenakrmíte své zahradní rostliny: smíchejte použitou kávovou sedlinu s « hnědým » zahradním odpadem (odumřelé listí, suchá sláma a posekaná tráva) a dodejte půdě trochu « tahajícího » dusíku. Pokud je dobře promícháte s neutrálním médiem, nezmění výrazně pH půdy. Toto « sekundární hnojivo » je skvělé pro vaše růže, azalky a hortenzie, které milují mírně kyselejší půdu. Dalším vhodným hnojivem pro domácí použití jsou vaječné skořápky, protože obsahují asi 96 % vápníku. Používají se jako potrava pro rostliny a pomáhají posilovat buněčnou strukturu a transport živin v rostlinách.

    Použité vaječné skořápky a kávovou sedlinu jednoduše shromážděte do skleněné nádoby s těsně přiléhajícím víčkem nebo do uzavíratelného plastového sáčku, abyste zabránili přilákání hmyzu během krátké doby před použitím. Pokud chováte sladkovodní ryby jako domácí mazlíčky, při příštím čištění akvária neplýtvejte vodou. Použitá voda z akvárií s rybami je plná dusíku a stopových živin, které mohou výrazně zlepšit zdraví vašich rostlin. Nezapomeňte: toto platí pouze pro sladkovodní nádrže. Slaná voda může většině vašich rostlin uškodit!
    6. epsomské soli

    Epsomské soli jsou hydratovaný síran hořečnatý. Je známo, že obsahují 2 důležité prvky, které rostliny potřebují pro optimální zdraví. První z nich – hořčík – hraje důležitou roli při fotosyntéze a rostliny ho využívají pro správný vývoj mnoha enzymatických procesů. Hořčík potřebují ke klíčení také semena rostlin. Druhý prvek – síra – také pomáhá rostlinám v několika procesech, mj: produkci aminokyselin, růstu kořenů a tvorbě chlorofylu. Tento minerál také dodává zelí a alliím jejich « charakteristickou chuť ».Cibuli, brokolici a zelí můžete také hnojit epsomskou solí, aby rostla zdravější a chutnější zelenina. Epsomskou solí můžete hnojit také rajčata, papriky a růže, aby se z nich staly silnější rostliny s větším počtem květů. Jako univerzální hnojivo je epsomská sůl levným způsobem, jak dodat zahradě hojnost živin. Níže uvedený roztok epsomské soli je také skvělým způsobem, jak doplnit hladinu hořčíku a síry ve vyčerpané půdě v květináčích. Připravte si roztok epsomské soli jako doplňující hnojivo pro vaše rostliny: Smíchejte jednu polévkovou lžíci epsomské soli s jedním galonem vody a jednou za dva týdny aplikujte na zahradní rostliny jako listový postřik. 1. Pro « krmení » růží použijte jednu polévkovou lžíci soli na stopu výšky rostliny rozmíchanou v jednom litru vody. Postřik proveďte jednou na jaře, když se objeví první listy, a znovu, když růže začnou kvést. 2. Pro přikrmování zeleniny posypte polévkovou lžíci epsomské soli kolem každé sazenice, jakmile ji přesadíte na zahradu. Toto krmení opakujte po prvním kvetení a plodech. 3. Pro krmení rostlin v květináčích rozpusťte 2 polévkové lžíce soli v litru vody a tento roztok používejte místo běžné zálivky jednou měsíčně.
    7. octové hnojivoPokud na vaší zahradě rostou kyselomilné rostliny, jako jsou růže, hortenzie a bobuloviny, je pro ně levným a účinným hnojivem obyčejný bílý ocet. Stačí smíchat jednu polévkovou lžíci octa s jedním litrem vody. Tento roztok používejte místo běžného zalévání přibližně jednou za 3 měsíce. Nezapomeňte: než začnete měnit pH půdy, otestujte ji. Zatímco mnoha rostlinám se v kyselém prostředí daří, pokud je pH půdy příliš nízké, může rostlinám škodit a způsobovat nemoci.
    8. kompostování
    Kompostování je mezi ekologickými zahrádkáři stále oblíbenější, protože je to skvělý způsob, jak recyklovat odpadní materiály a zároveň vyživovat zahradu. Složky, které tvoří vysoce výživnou směs organického kompostu, jsou následující: 1. vzduch a voda, které podporují bakterie zodpovědné za rozklad organického materiálu, 2. suchý « hnědý » materiál (uhlík), jako je odumřelé listí, sláma a další suchý odpad ze zahrady a dvora, a3. vlhký « zelený » materiál (dusík), jako je králičí nebo slepičí trus, posekaná tráva a další čerstvé zelené rostliny. Musíte se však snažit vyhnout přidávání semen plevelů do směsi, protože váš kompost nemusí být dostatečně teplý, aby je přirozeně zničil. Další důležitou věcí, kterou je třeba mít na paměti při vyvážení domácího kompostu, je, že potřebujete poměr uhlíku a dusíku někde mezi 30:1 a 40:1. Nezapomeňte také, že je důležité nechat kompost chvíli « vařit » (takříkajíc), zejména pokud používáte hnůj, protože tím se přirozeně zničí všechny škodlivé patogeny žijící v hnijícím materiálu. Nezapomeňte však, že kompost nesmíte nechat zrát příliš dlouho, protože hnijící organický materiál začne ztrácet živiny, čím déle v něm leží.
    9. Kompostový čajPokud jste pro své zahradní rostliny připravili kompost, můžete ho přidat přímo k rostlinám nebo z něj udělat čaj pro rostliny. Jak vyrobit kompostový čaj: 1. Naplňte pětilitrový kbelík asi do třetiny hotovým kompostem. 2. Přidávejte vodu, dokud není kbelík téměř plný – asi centimetr nebo dva od okraje. 3. Směs nechte louhovat za častého míchání (jako když vaříte guláš v hrnci). 4. Po 3-4 dnech kompost přeceďte pomocí porézního materiálu, například sýrového plátna. 5. Pevný materiál vraťte do kompostu nebo jej přidejte na zahradu. 6. Roztok aplikujte buď přímo do půdy, nebo jako listový postřik. Nezapomeňte, že tekutina by měla být zředěna na přibližně 1 díl « čaje » a 10 dílů čerstvé vody. Poznámka na okraj: práce s kompostem je špinavá a zapáchající záležitost. Nezapomeňte proto nosit rukavice a ochranné brýle. Možná budete muset nosit také dýchací masku.10. posekaná tráva čaj
    Věděli jste, že posekaná tráva je sama o sobě vynikajícím hnojivem bohatým na dusík? No, je to pravda! Pokud potřebujete pro svou zahradu « čaj z trávy », připravte si ho následujícím způsobem: Naplňte kbelík o objemu 5 galonů asi do 2/3 čerstvými posekanými trávami. 2. Naplňte ho vodou do vzdálenosti jednoho až dvou centimetrů od okraje. 3. Směs nechte asi 72 hodin odstát a alespoň jednou denně ji promíchejte. 4. Dávejte pozor, abyste odstranili posekanou trávu, a hotový produkt zřeďte poměrem 1 díl « čaje » na 1 díl čerstvé vody. 5. Tento roztok aplikujte jako listový postřik nebo přímo do půdy.
    Závěr: V případě, že se jedná o hnojivo, je třeba jej aplikovat do půdy:
    Ujistěte se, že všechny složky, které používáte do domácího hnojiva, neobsahují herbicidy nebo jiné chemické látky, které mohou vaší zahradě více uškodit než prospět. Nezapomeňte, že rostliny milují živiny, které neobsahují škodlivé chemikálie a toxiny, stejně jako lidé milují potraviny, které neobsahují chemikálie a jsou zdravé!