Aller au contenu
Accueil » 7 přírodních domácích insekticidů

7 přírodních domácích insekticidů

    Zná je každý zahrádkář: škůdci, kteří ničí rostliny a zajišťují špatnou úrodu. Aby se jim zabránilo, mnozí majitelé zahrad se uchylují k chemickým pesticidům. Ale nemusí tomu tak být! Ukážeme vám 7 přírodních DIY přípravků na ochranu rostlin, které nejenže zbaví vaše rostliny škůdců, ale také zajistí, že se věci vůbec nedostanou tak daleko. Pokud se chcete zásobit ovocem a zeleninou z vlastní zahrady, musíte se hodně snažit. Koneckonců některé zemědělské činnosti vyžadují plnou fyzickou námahu. Většina majitelů zahrad má radost z každé rostliny a každé zeleniny, která roste a prospívá. O to nepříjemnější je, když růst zastaví invaze škůdců a očekávaná úroda se nedostaví. Aby tomu mnozí majitelé zahrad předešli, uchylují se k ničení škůdců chemickými pesticidy. Existují však i alternativní metody, které jsou šetrné k životnímu prostředí. ad
    Ekologické pesticidy
    Pokud se má provést nějaký zásah, pak by měl být co nejekologičtější, protože ne všechen hmyz je škůdce. Nevybíravé používání insekticidů může mít vliv i na užitečný hmyz a negativní dopad na ekosystém v zahradě. Je proto třeba dbát na výběr nejúčinnějšího insekticidu, který je nejméně škodlivý.
    1. Ekologické zahradničení pro odolné rostliny

    Nejdůležitější věcí, jak se vyhnout napadení škůdci, je takzvané « ekologické zahradničení ». Pomocí různých činností je třeba udržovat půdu obzvláště bohatou na živiny, aby na ní mohly růst zdravé a odolné rostliny. To zahrnuje například podporu úrodnosti půdy pomocí organického hnojení kompostem, hnojem nebo rohovou moučkou, šetrné obdělávání půdy, mulčování a mnoho dalšího. Na druhou stranu je třeba na zahradu přilákat užitečný hmyz, který pak působí jako přirozený hubitel škůdců.ad
    2. Užitečné organismy versus škůdci
    Ať už se jedná o slimáky, housenky nebo mšice: každý zahrádkář se pravděpodobně setkal se škůdci, kteří obzvláště rádi požírají rostliny, jež nám mají přinést bohatou úrodu. Na druhé straně existuje užitečný hmyz, který lze využít jako biologické hubitele škůdců. Zatímco například svilušky rády požírají mšice, berušky lze použít i proti mšicím, moučným broukům a třásněnkám. Mezi užitečný hmyz však patří i ptáci, ježci, včely, čmeláci, chroustci, háďátka (nitěnky) a draví roztoči. Může se proto vyplatit přilákat je na zahradu pomocí speciálních rostlin, úkrytů a hnízdních budek.
    3. Tyto rostliny odpuzují škůdce
    Proti mravencům: Levandule, majoránka, tymián, plátky citronu, kávová sedlina, kerblík atd. – používejte silné éterické vůně.

    Proti zemním blechám: zapíchněte sirky do půdy dnem vzhůru. Proti blanokřídlému zelí: Mezi zelí zasaďte rajčata. Proti mšicím: Vysaďte na záhony levanduli nebo kadidlo. Proti bramborovému chrobákovi: Na záhony vysadíme křen.ad

    4. Odvar z přesličky rolní – přírodní podpora rostlin.
    Abyste škůdcům ztížili práci, můžete rostliny podepřít přirozeným způsobem. To funguje například s vývarem z křenu. Ta účinně pomáhá proti plísním a trvale posiluje rostliny díky obsažené kyselině křemičité. Recept na 5 litrů vývaru z přesličky: 500 g čerstvé přesličky nahrubo nasekejte, přidejte ji do 5 litrů studené vody a směs nechte 24 hodin louhovat. Tekutina se vaří 20 minut, přecedí se a naředí pětinásobným množstvím vody. Vychladlý výtažek pak lze rozetřít na sklizené záhony. Nemělo by se použít více než 1 litr na metr čtvereční.
    5. Kopřivový extrakt proti mšicím
    Extrakt z kopřivy je obzvláště účinný proti mšicím.Recept na 5 litrů kopřivového extraktu: Pro přípravu tohoto extraktu nakrájejte 500 g mladých kopřiv na malé kousky a vložte je do nekovové nádoby. Kopřivy se zalijí 5 litry vody a nechají se 24 hodin louhovat. Po této době se v tekutině vytvoří pálivý účinek, který je velmi účinný proti mšicím. Extrakt přelijte přes síto, nalijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na napadené rostliny. Upozornění: kopřivový extrakt je třeba rychle spotřebovat, protože po pěti dnech se změní na kopřivovou kaši, která se dá velmi dobře použít jako hnojivo, ale je neúčinná proti mšicím.
    6. Olejový insekticidní postřik
    Domácí insekticid vyrobený z rostlinného oleje smíchaného s jemným mýdlem (např. mýdlo Dr. Bronnera) může odpuzovat mšice, roztoče, třásněnky atd. Olejový postřik připravíte tak, že smícháte 1 šálek rostlinného oleje se lžící mýdla. Poté vezměte 2 polévkové lžíce této směsi a nalijte ji do postřikovací láhve spolu s 1 litrem vody. Dobře protřepejte – a váš domácí pesticid je připraven. Nyní můžete olejový sprej nastříkat přímo na postižená místa rostliny (listy apod.). Olej se usazuje na hmyzu a vede k jeho udušení – proto jej používejte pouze v případě, že je to nezbytně nutné!
    7. Insekticid s neemovým olejem
    Olej ze semen stromu neem je účinný insekticid proti různým škůdcům, jako jsou brouci, housenky, mšice, roztoči, plži a houby. Pokud se neemový olej nastříká přímo na listy, pomáhá proti akutnímu napadení škůdci. Po přidání do závlahové vody posiluje rostlinu zevnitř ven prostřednictvím kořenů. Neemový olej působí jako hormonální disruptor a způsobuje, že se hmyz přestane krmit a sát. Olej je biologicky odbouratelný a není toxický pro domácí zvířata, ptáky, ryby a další volně žijící živočichy. Recept na 1 litr insekticidu s neemovým olejem: Do 1 litru vody přidejte 2 čajové lžičky neemového oleje a tekutiny dobře promíchejte. Nalijte směs do rozprašovače a aplikujte ji na napadené rostliny. Olej by se neměl aplikovat při silném slunečním svitu, protože by mohl spálit listy. Pokud rostlina ještě není napadena nebo je napadena jen mírně, lze neemový olej použít i jako preventivní opatření. Zabraňuje tak vývoji larev. Olej přidejte do vody na zavlažování.