Aller au contenu
Accueil » Jak můžete použít jedlou sodu na zahradě | Zde je 9 důmyslných způsobů, jak ji využít

Jak můžete použít jedlou sodu na zahradě | Zde je 9 důmyslných způsobů, jak ji využít

    Celý název jedlé sody je hydrogenuhličitan sodný. Je to bílý, nenápadný prášek, který by měl být k dispozici v každé domácnosti. Jedlá soda je neškodná, levná a skutečně všestranná. V kuchyni se používá jako jedlá soda nebo soda na vaření. V domácnosti je také velmi užitečná, ale může být prospěšná i na zahradě? Budete překvapeni různými způsoby jejího využití.

    Bojujte proti plísním pomocí jedlé sody
    Houbové onemocnění plíseň moučná je na zahradě každoroční stálicí. Jakmile najde ideální podmínky, velmi rychle se šíří a přenáší se i na další rostliny. Je proto třeba ji co nejrychleji zastavit, a pokud možno ekologicky šetrným způsobem. Můžete k tomu použít jedlou sodu. Jednak jako preventivní opatření, ale také k odstranění akutního napadení zahrady. Je přitom jedno, zda se jedná o plíseň moučnou nebo puchýřnatou.

    Příprava postřikového roztoku
    Rozpusťte 10 gramů práškové jedlé sody na 1 litr vody.
    několikrát postříkejte zasažené rostliny
    opakujte každých 10-14 dní
    Omezte výskyt mravenců pomocí jedlé sody
    Mravenci jsou užiteční živočichové pro vaši zahradu. Pokud je však jejich počet velmi vysoký a dostávají se do míst, kde nejsou žádoucí, je třeba zakročit. Na zahradě můžete použít jedlou sodu, která je pro mravence jedovatá. Pokud se jí však mravenci vyhýbají, můžete jedlou sodu smíchat s moučkovým cukrem a mravence jím oklamat. Tou pak můžete mravencům posypat cestičky.

    Hubení mšic jedlou sodou
    Pohled na mšice může zahrádkáře rychle vyděsit. Tito malí živočichové totiž mohou vaše rostliny velmi rychle zahubit. Pokud však máte v kuchyňské skříňce prášek z jedlé sody, můžete s těmito otravnými malými tvory snadno bojovat. Tento prostředek vám pomůže zbavit se vší ekologicky šetrným způsobem.
    Rozpusťte dvě čajové lžičky jedlé sody v 1 litru vody.
    za deštivých dnů přidejte trochu oleje na vaření
    Tím se zvýší přilnavost
    Hojně nastříkejte na napadené rostliny
    Tip: Pokud chcete tento roztok použít v boji proti šupinatému hmyzu a moučným broukům, přidejte trochu lihu. Tím se zvýší jeho účinnost.

    Boj proti housenkám zelí a slimákům
    Kontakt s práškem z jedlé sody je pro oba druhy smrtelný. Jakmile posypete tyto živočichy jedlou sodou, zbavíte se jich. Pokud máte na zahradě slimáky, můžete jedlou sodu bez problémů použít, protože se jedná o přírodní prostředek boje proti nim a nepoškodí vaše rostliny. Tip: Najít každého jednotlivého slimáka a posypat ho práškem je velmi zdlouhavé. Můžete si to usnadnit tím, že jim dáte návnadu s listy salátu přikrytými pod mokrou látkou.

    Zbavení se plevele pomocí jedlé sody
    Plevel má mnoho jmen a bez ohledu na to, kde roste v dobře udržované a opečovávané zahradě, zůstává nevítanou rostlinou. Zvláště nervy drásající jsou plevele, které rostou mezi dvěma dlažebními deskami a velmi obtížně se vytrhávají. V takových chvílích jste na pokraji použití chemických prostředků. To však není nutné, protože jedlá soda posypaná na plevel má likvidační účinek. Pokud se jedná o velmi úporný případ, možná budete muset postup opakovat.

    Zvýšení hodnoty pH v půdě pomocí jedlé sody
    Když se jedlá soda dostane do kontaktu s kyselou půdou, změní její hodnotu pH tím, že neutralizuje kyselost. Jedlá soda by se zde měla používat pouze v případě, že víte, že rostliny potřebují zásaditou půdu. To je například případ muškátů a begónií. Za tímto účelem nechte prostředek rozpustit v závlahové vodě. Pokud chcete změnit hodnotu pH většího množství půdy, můžete jako ještě výhodnější variantu zvážit vápno.

    Kontrola kyselé půdy pomocí jedlé sody
    Pokud máte podezření, že je půda v určité části zahrady příliš kyselá, můžete sami provést test pomocí práškové jedlé sody.
    Nejprve půdu trochu navlhčete
    poté posypte půdu práškem z jedlé sody
    pak pozorujte reakci
    Pokud se objeví bublinky, je to známka toho, že prvek reaguje s kyselinou v půdě. To zase svědčí o tom, že testovaná půda je příliš kyselá, tj. má hodnotu pH nižší než 5.

    Neutralizujte nepříjemné pachy pomocí jedlé sody
    Květiny nepochybně nádherně voní. Na druhou stranu kompost může některým lidem nepříjemně vonět. Pokud však na kompost nasypete jedlou sodu, všimnete si, jak jedlá soda tento nepříjemný zápach naváže. V závislosti na velikosti kompostu a intenzitě zápachu byste měli rozsypat menší nebo větší množství jedlé sody. Pokud potřebujete větší množství, může být alternativa dokonce cenově výhodnější. Tip: Malá miska s práškem z jedlé sody v zahradním přístřešku rozptýlí zatuchlý zápach a zajistí příjemnější klima v interiéru.

    Delší uchování květin pomocí jedlé sody
    Jedlou sodu lze použít k delšímu uchování květin na zahradě. Pro květiny ve váze přidejte do vody 1-3 čajové lžičky prášku z jedlé sody v závislosti na velikosti kytice. Uvádí se také, že díky tomu vydrží růže na růžovém keři déle. Stačí zalít kořeny směsí, která se skládá ze 2 litrů vody, po 1 lžičce jedlé sody a epsomské soli a ½ lžičky čpavku.