Aller au contenu
Accueil » Nevyhazujte vaječné skořápky, ale zpracujte je na dokonalé tekuté hnojivo.

Nevyhazujte vaječné skořápky, ale zpracujte je na dokonalé tekuté hnojivo.

    Rostliny potřebují vodu, světlo, vzduch a potravu. V zahradách a na balkonech se o přísun živin až příliš často starají hotová hnojiva z obchodu s rostlinami a zahradnickými potřebami, která obvykle obsahují chemické přísady, jsou balena v plastu a navíc stojí peníze. Přesto každá domácnost denně produkuje cenný organický odpad, který se vyhazuje buď do koše na organický odpad, na kompost, nebo do kbelíku na bokaši. Hnojivo pro kutily lze snadno vyrobit z mnoha organických zbytků, které mohou nahradit hotové výrobky – například z vaječných skořápek.
    Proč jsou vaječné skořápky vhodné jako
    Vhodná hnojiva
    Vápno (uhličitan vápenatý neboli CaCo3) je základním stavebním kamenem zdravých rostlin, protože umožňuje vstřebávání všech ostatních minerálních látek. Vápno kypří půdu a vytváří optimální podmínky pro kořeny, aby mohly přijímat živiny. Díky 90procentnímu obsahu vápníku jsou vaječné skořápky vynikajícím zdrojem vápníku. Nejen vápno je prospěšné, působivých je i dalších 27 mikroživin obsažených ve vaječných skořápkách. Mezi ně patří fluor, měď, železo, mangan, molybden, fosfor, síra, zinek a křemík.
    Vyrobte si vlastní hnojivo z vaječných skořápek
    K výrobě tekutého hnojiva z vaječných skořápek potřebujete pouze dvě složky:

    Vaječné skořápky z 1-2 vajec 1 litr vody
    A takto se postupuje:

    Rozdrťte nebo rozemelte vaječné skořápky na co nejjemnější prášek – například pomocí hmoždíře, mixéru nebo mlýnku na kávu či koření. Vaječné skořápky můžete také rozemlít mezi dvěma dřevěnými deskami.
    Rozdrcené skořápky vložte do nádoby a zalijte je jedním litrem vody. Nechte 12 hodin stát, aby se minerály ve vodě rozpustily.
    Vodu přelijte přes jemné sítko nebo filtrační sáček do konve.
    Vaše tekuté vápenaté hnojivo z kuchyňského odpadu je připraveno! Tip: Slupky, které se nerozpustily, můžete nasypat na půdu k rostlinám nebo je dát do kompostu.
    Tipy pro správné hnojení
    Jak už to tak bývá, příliš mnoho hnojiva není prospěšné. Doporučujeme proto zvážit potřeby vašich rostlin a obsah vápníku ve vodě.Existují vápnomilné a citlivé rostliny. Tato preference se vyjadřuje určením požadovaného rozmezí kyselosti půdy. Výhodou je také znalost obsahu vápníku ve vodovodní nebo závlahové vodě, kterou používáte. Pokud žijete v oblasti se silně vápenitou vodou, většinou se obejdete bez dodatečného zásobování. Na stránkách wasserhaerte.net najdete stručný přehled pro jednotlivé spolkové země v Německu. Informace o stupni tvrdosti ve vašem regionu vám poskytne také dodavatel vody. Nenáročný test pH vám může poskytnout další jistotu ohledně složení půdy pro rostliny a zálivkové vody. Nejjednodušší způsob testování je pomocí speciálních pH testovacích proužků, které najdete v lékárnách, obchodech s rostlinami nebo na internetu. Pokud tomu přizpůsobíte dávkování hnojiva, vaše rostliny se vám odvděčí zdravým a bujným růstem. V článku Odpadní produkty jako hnojivo se dozvíte, jak vyrobit přírodní hnojivo pro vaše rostliny z jiných organických odpadů. Přírodním hnojivem bohatým na živiny je také rostlinný hnůj – například kopřivový. Mnoho dalších tipů, jak správně využít domnělý kuchyňský odpad, najdete v naší knize: V této knize najdete mnoho dalších receptů a tipů, jak nahradit zahradní produkty domácími alternativami: Získali jste již zkušenosti s domácími hnojivy? Pak budeme mít radost