Aller au contenu
Accueil » Ocet, mýdlo a sůl: tři jednoduché ingredience, které zastaví plevel na zahradě

Ocet, mýdlo a sůl: tři jednoduché ingredience, které zastaví plevel na zahradě

    Pampelišky v trávníku nebo mech v prostoru mezi dlaždicemi na terase, tyto plevele nejsou vítány a často se jim daří na místech, kde nejsou vítány. Existuje několik přírodních řešení, jak se jich zbavit. Chemické prostředky na hubení plevele mohou být účinné, ale v konečném důsledku škodí životnímu prostředí. Na odstranění plevele mezi deskami a dlažebními kostkami existuje spolehlivý trik, který potěší každého zahrádkáře.

    Je úžasné opalovat se na zahradě s krásnými, nádhernými rostlinami nebo na krásně upravené terase, která vás nutí užívat si slunce. Milovníci zahrad si však uvědomují, že je třeba se o zahradu starat, abyste tyto vzácné chvíle využili co nejlépe. Kromě zvláštního nadání pro rostliny je důležité odstraňovat plevel, který napadá zelené plochy a zešedivěl, aby se rostliny mohly optimálně rozvíjet a prospívat. S tím, co máte v domácnosti, můžete vyrobit přírodní prostředek na hubení plevele, který neobsahuje žádné chemické látky, není zdraví škodlivý a rostlinám na zahradě prospívá. Takové ekologičtější prostředky mohou být stejně účinné při odstraňování plevele, ale zdravějším a úspornějším způsobem péče o rostliny.

    Domácí prostředek na odstranění plevele

    Klíčem k udržení plevele pod kontrolou je použití jednoduchých, přírodních a levných ingrediencí. K výrobě vlastního domácího mýdla na odstraňování plevele budete potřebovat následující:
    3 litry bílého octa
    1 polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí
    1 šálek soli
    Vše smíchejte v lahvi s rozprašovačem a touto směsí postříkejte otravný plevel každé tři dny, doporučujeme to dělat v nejslunečnějších hodinách dne, aby byl postřik ještě účinnější. Tento přírodní postup také pomáhá udržet na uzdě komáry, mouchy a další hmyz, kterému vadí štiplavý zápach octa. Mějte prosím na paměti, že tento podomácku vyrobený přípravek není dostatečně silný na to, aby se ihned po první aplikaci vypořádal s plevelem, který se zde vyskytuje již dlouhou dobu, jako je například gaučová tráva. Účinek je viditelný po několika dnech a výrazně minimalizuje růst těchto rostlin. Aniž by byl přípravek škodlivý pro životní prostředí, můžete se plevele časem zbavit a nemusíte se již dívat, jak se šíří zahradou nebo jak poškozuje ostatní rostliny a trávník.

    Je také možné použít dva 2 litry vody místo mycího prostředku a do této vody přidat 3 litry bílého octa a 1 kg soli. Postupujte stejně jako u dříve vysvětlené metody, tj. vždy v teple a za slunečného počasí.
    Další tipy pro přírodní odplevelení zahrady a terasy
    Hrubá sůl

    Hrubá sůl použitá samostatně může být velmi užitečná při odstraňování plevele, zejména toho, který roste mezi dlaždicemi na terase. Za tímto účelem jednoduše rozsypte sůl na nežádoucí rostliny, abyste je mohli odstranit. Jemnou sůl lze použít také jako přírodní, účinný a levný prostředek na hubení plevele a je velkým hitem mezi amatérskými zahrádkáři. Po několika dnech budou tyto otravné plevele v důsledku vyschnutí zničeny. Jakmile totiž sůl pronikne do půdy, učiní ji neúrodnou a zabrání opětovnému růstu rostlin. Sůl byste proto měli používat pouze mezi dlaždicemi a ne v kontaktu s ostatními zelenými plochami.
    Ocet

    Ocet, používaný samostatně nebo spolu s dalšími složkami, je skvělým organickým prostředkem na hubení plevele, který obsahuje kyselinu octovou. Doporučuje se používat jej pouze na dlažební desky a dlažební kostky, protože tento organický a ekologický prostředek nedokáže rozlišit otravný plevel od jiných rostlin. K tomu jej dejte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na plevel, kterého se chcete zbavit. Nejlépe když svítí slunce. Neprovádějte to však za deštivých dnů, protože déšť by mohl ocet smýt dříve, než stihne působit.
    Vodka

    Vodka je také skvělým prostředkem k odstranění plevele. Smíchejte trochu vodky se lžící prostředku na mytí nádobí a tuto směs nastříkejte za slunečných dnů na plevel, který chcete odstranit. Tímto způsobem se můžete rozloučit s plevelem, který zabírá vaše dlažební desky a zahradní cesty.
    Kukuřičná mouka

    Tuto mouku lze použít také jako přípravek na hubení plevele a zabraňuje klíčení semen. Za tímto účelem ji rozetřete po dlažebních kostkách pokrytých plevelem. Zastaví tak nepříjemný růst plevele na příslušných místech.
    Jedlá soda

    Stejně jako kukuřičnou mouku lze i jedlou sodu použít k odstranění plevele. Tento bílý, přirozeně rozložitelný prášek se rozpouští v prasklinách a vyvíjí svůj účinek na půdu. Po několika dnech tyto nežádoucí rostliny zmizí.
    Vroucí voda

    Vroucí voda je poměrně účinná metoda odstraňování plevele, která je levná a zároveň neškodí životnímu prostředí. Hodinu po zalití dané plochy vroucí vodou ztratí rostliny svou vitalitu a uschnou. Následující den můžete vše jednoduše odstranit koštětem. K tomuto obzvláště namáhavému úkonu můžete použít také vodu na vaření zeleniny. Za tímto účelem seberte přefiltrovanou rostlinnou vodu a nalijte ji na plevel, který má být odstraněn. Voda z těstovin, stejně jako zeleninová voda, funguje také jako organický bojovník proti plevelu. Poléváním kamenů nebo terasových dlaždic touto vodou se můžete zbavit veškerého plevele. Dalším prostředkem je použití vody z vaření brambor, která také funguje stejným způsobem, abyste se zbavili plevele.
    Hořák na plevel

    Tato praktická a účinná metoda spočívá v odplevelování pomocí tepla, při kterém se voda obsažená v rostlinných buňkách zahřívá tak, že rostlina shoří a následně zuhelnatí. Tímto způsobem se můžete zbavit také mechu, hmyzu a hub. Je však důležité nepoužívat tepelná zařízení na jedovatý břečťan nebo jiné jedovaté rostliny, protože hrozí riziko vdechnutí toxických olejů, které se mohou uvolnit.
    Noviny

    Ačkoli to může znít zvláštně, metoda s novinami se zdá být mimořádně účinná. Začněte tím, že podlahu trochu namočíte a pak na ni rozprostřete silnou vrstvu novin. I ty navlhčete a pak je celé zakryjte mulčovací kůrou. Tato metoda je skvělá pro recyklaci a také ničí plevel a zabraňuje jeho dalšímu růstu. Rostliny můžete před plevelem chránit také pomocí mulčovací fólie. Dalším způsobem ochrany zahrady před plevelem je plast.
    Mulčování

    Plochy plné plevele lze zakrýt mulčem, aby se plevel nedostal do kontaktu s půdou. Mulč navíc zabraňuje tomu, aby semena pod půdou byla vystavena světlu, a tudíž aby vyklíčila.
    Odstraňte ručně

    Jedná se o osvědčenou metodu, při níž k odstraňování plevele a jeho výmladků používáte ruce. Před prováděním tohoto typického zahradnického úkolu odstraňování plevele se ujistěte, že používáte speciální rukavice. Abyste tento úkol provedli správně, měli byste k odstranění plevele a jeho kořenů použít pazourek nebo špičatou lopatku. Tento přístup zajistí, že se plevel příliš rychle znovu neobjeví. Můžete také provádět mechanickou likvidaci plevele. To vám umožní vytrhávat plevel za kořen bez větší námahy a bez namáhání zad.
    Bazalkový olej
    Bazalkový olej má tu výhodu, že má plevel hubící a fungicidní vlastnosti, a proto může plevel zničit. Přidejte několik kapek tohoto esenciálního oleje do domácího mýdla na odstraňování plevele a touto směsí potřete zahradní cestu nebo terasu. Jedná se o spolehlivou metodu, která den po dni zbaví váš venkovní prostor těchto otravných rostlin.