Aller au contenu
Accueil » Pěstování avokáda – jak to funguje!

Pěstování avokáda – jak to funguje!

    Vypěstovat si vlastní avokádo? Potřebujete jen avokádovou pecku a tyto pokyny krok za krokem. Určitě to funguje – vyzkoušeli jsme to.
    Vyhodit jen avokádovou pecku? Nemusíte. I pro tuto část oblíbeného plodu avokáda totiž existuje využití. Jednak ji můžete sníst – ano, čtete správně – nebo máte možnost z ní vypěstovat novou avokádovou rostlinu. Otestovali jsme to za vás a ukážeme vám, jak to funguje zde.
    Vypěstujte si rostlinu avokáda: Pomůže vám trocha trpělivosti
    Zkoušeli jste někdy z pecky vypěstovat rostlinu avokáda, ale nepodařilo se vám to? Přesně to se mi stalo – několikrát. Proto jsem si pro tento experiment vyžádal pomoc odborníků ze společnosti Sprout. Ze semen a samotných jamek pěstují nejrůznější rostliny . Poradili nám, jak si vypěstovat rostlinu avokáda sami a doma.
    Trhání avokáda: Návod krok za krokem
    Co budete potřebovat:
    avokádovou pecku
    Ostrý nůž
    Kuchyňský papír
    vodu
    Malý sáček do mrazáku
    A takhle to funguje:
    Nejprve je třeba očistit avokádovou pecku a poté odstranit slupku.
    Poté navlhčete papírovou utěrku vodou a zabalte do ní pecku.
    Nyní vložte pecku do uzavíratelného plastového sáčku.
    Sáček s peckou umístěte na tmavé, teplé a suché místo a počkejte.
    Nyní je čas procvičit si trpělivost.

    Po několika dnech se semeno rozdělí. O dva až tři týdny později se objeví první klíček (ale může to trvat i déle, takže to nevzdávejte!). Nyní bude trvat ještě několik týdnů, než se vytvoří pořádný kořen. Od této fáze můžete naklíčené avokádové semínko vložit do vody. Nejlépe je to udělat tak, aby byly ve vodě pouze výhonky, ale ne jádro.

    Klíčky mají malý porcelánový talířek, který můžete umístit na jakoukoli sklenici. Na talíři je malý otvor. Zde projdete výhonky, jamka je opět nahoře a nedotýká se vody. I to funguje: Klíčící jádro umístěte na hrdlo láhve nebo vázy. Kořeny vyčnívají do vody. Nyní můžete pěstovat rostlinu avokáda a sledovat její stálý růst.
    Vytáhněte rostlinu avokáda z pecky: Výsledek testu Wunderweib
    Výše popsanou techniku jsem vyzkoušel se čtyřmi různými avokádovými jádry a pokaždé fungovala. Mezi tím jsem byl trochu netrpělivý a byl jsem na pokraji vzdát to. Čekání se však nakonec vyplatí. Bude to ještě nějakou dobu trvat, než tyto malé rostlinky opravdu vyrostou v něco většího, ale jsem opravdu rád, že to fungovalo.
    Důležité rady pro pěstování avokáda
    Lise Lefebvre, produktová designérka a zakladatelka společnosti Sprout, má několik dalších tipů, jak vytáhnout Rostlina avokáda.
    Látka, do které je avokádové semeno zabaleno, musí zůstat během fáze klíčení vždy vlhká. Semínka proto pravidelně kontrolujte.
    Podle odborníků ze společnosti Sprout klíčí avokádové semínko nejlépe při teplotě 25 stupňů. Funguje i při nižších teplotách, ale trvá to mnohem déle.
    Jádra z bio avokáda by měla klíčit rychleji.
    Péče o avokádo: jak udržet rostlinu v dobrém stavu?
    Správný čas na zasazení do země je po několika měsících, kdy se vytvoří dostatečně silné kořeny a zdravý zelený výhonek s několika listy.
    Lepší je postřik než zalévání: Avokádo je zvyklé na vysokou vlhkost, proto byste měli rostlinu pravidelně postřikovat vodou.
    Rostliny avokáda milují slunce a teplo! Vaše rostlina by proto měla mít zaručené místo u okna.
    Mimochodem, rostlina avokáda, která je v té době pravděpodobně již malým stromkem, vytvoří první květy až ve věku šesti až deseti let. Předpokladem při pěstování avokáda zůstává trpělivost. Nyní vám přejeme, abyste si svůj vlastní test užili!